امروز: شنبه، 25 اردیبهشت 1400   مصادف با: Saturday, 15 May 2021  

با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس در لرستان انجام شد؛ افتتاح مدرسه خیرساز شبانه روزی در الیگودرزبا حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس در لرستان انجام شد؛ افتتاح مدرسه خیرساز شبانه روزی در الیگودرز
با حضور رئیس سازمان نوسازی مدارس در لرستان انجام شد؛ افتتاح مدرسه خیرساز شبانه روزی در الیگودرز

 

 

 

مدرسه ۹ کلاسه  شهدای ذلقی الیگودرز امروزبا حضور معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در استان لرستان به بهرهبرداری رسید.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، در آئین افتتاح اینمدرسه خیرساز که با مشارکت شرکت منابع آب و نیروی ایران احداث شده است، رئیس جامعهخیرین مدرسه ساز کشور، نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، مدیران کلآموزش و پرورش و نوسازی مدارس استان، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان و همچنین جمعکثیری از خیرین و مسئولان استانی نیز حضور داشتند.

 

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور در این مراسم گفت: تمام تلاش ما این است در جهت تحقق و گسترش عدالت آموزشی، در تمام نقاط کشور حتی دردور افتاده ترین و محروم ترین مناطق، مدارس ایمن، استاندارد و با کیفیت بسازیم تاآینده سازان میهن اسلامی بتوانند با تحصیل علم و دانش موجب رشد و توسعه کشورشوند.

 

مهراله رخشانی مهر با اشاره به اینکه 30 درصدمدارس کشور فرسوده هستند اظهار داشت: این موضوع با پراکندگی مختلف در تمام مناطقکشور تقریباً مشابه است،اما در برخی از استان ها همچون لرستان و سیستان و بلوچستانبیشتر است که برای ساماندهی این وضعیت در حال برنامه ریزی هستیم.

 

معاون وزیر آموزش وپرورش با تاکید بر اینکه ساماندهی مدارس فرسوده با بودجه های سنواتی امکان پذیرنیست، اظهار داشت: در برنامه ششمتوسعه،  ۳ میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای تخریب و بازسازی مدارس فرسودهکشور درنظر گرفته شده است که با پیگیری های مجدانه به دنبال تخصیص این اعتبارهستیم و اگر این مبلغ در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار گیرد، ظرف دورهکوتاه مدتی تمام مدارس فرسوده کشور بازسازی یا مقاوم سازیمی شوند.

 

رخشانی مهر همچنین با اشاره به اینکهامسال در آغازسال تحصیلی حدود ۸ هزار کلاس درس تحویل آموزش و پرورش شد، افزود: از این تعداد،۶۸۰۰باب آن احداثی جدید و متعلق به مناطقی بوده است که اصلاً مدرسه در آن ها نداشتهایم؛ مثل مسکن مهر یا مناطقی که به آن ها مهاجرت شده و  ۱۲۰۰باب آن نیز تخریبی بوده اند که جایگزین شدهاند.


رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه وضعیت تخصیص اعتبارات عمرانی سال ۹۷ اینسازمان، نسبت به سال های قبل به مراتب بهتر بوده و یک هزار و ۷۱۰ میلیارد توماناختصاص یافته است، افزود: مدارس با خطر بالا، مثل مدارس خشتی و گلی را تا پایان سالتحصیلی امسال جمع آوری می کنیم.

 

رخشانی مهر با اشاره بهاینکه برنامه ریزی برای اتمام پروژه های نیمه تمام کشور در دستور کار قرار گرفتهاست، گفت: ساماندهی پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالا در اولویت قراردارد، امیدواریم بتوانیم با اعتباراتی که داریم، مدارس نیمه تمام را به اتمامبرسانیم اما امکان ساماندهی تمام پروژه ها در حال حاضر مقدور نیست.

 

وی همچنین با اشاره به اینکهخوشبختانه امسال اعتبار تکمیل پروژه های نیمه تمام خیرساز هم تخصیص 100درصدی داشته است، ادامه داد: تمام پروژه های نیمه تمام خیرین در استان ها با اولویتدر دستور کار اتمام، قرار گرفته است.

 

رخشانی مهردر بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با جمع آوری مدارس کپری عنوان داشت: مدارس کپریرا نمی توان به طور کلی جمع آوری کرد؛ کما اینکه در سال های پیش هم در خصوص جمعآوری این مدارس اقداماتی صورت گرفت اما بدلیل معماری ویژه این مدارس و تطابقی که باوضعیت اقلیمی مناطق مختلف کشور دارد، دوباره ایجاد شدند، بنابراین ما در حال تدوینبرنامه ای برای بهینه سازی و استانداردسازی این نوع مدارس هستیم.

 

وی با بیان اینکه باید در جمع آوریمدارس کپری و جایگزینی آن ها، باید به دنبال معماری مناسب بومی منطقه باشیم، تصریحکرد: باید به جای مدرسه کپری که جزئی از معماری سنتی منطقه است جایگزین مناسبیطراحی کنیم؛ در سیستان و بلوچستان در این رابطه اقدام شد و مدارس توپی کلاس کهمدارس یک کلاسه با مصالح بنایی ولی با الگوگیری از معماری منطقه است، احداث شد وجواب داد و هم اکنون جایگزین خوبی برای مدارس کپری شده است.


رخشانی مهر همچنین درادامه سخنانش به وضعیت سیستم گرمایشی مدارس اشاره کرد و گفت: سیستم گرمایشی ۶۰ درصدمدارس کشور استاندارد سازی شده و ۴۰ درصد باقی مانده هم بخاری های چکه ای خطرناکندارند، اما گازی هستند که باید جمع آوری شوند.


رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور در پایان با بیان اینکه اعتبار خوبی از محل عوارض گازبرای این بخش تخصیص یافته است، تصریح کرد: برای استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارسسالانه ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص می دهند که امسال خوشبختانه فقط در شش ماههاول سال  ۲۰۰ میلیارد تومان تامین شده است.

 

شایان ذکر است؛ مدرسهخیرساز شهدای ذلقی الیگودرز با 9 کلاس درس در زمینی به مساحت هزار و 800 مترمربع وبا 2 هزار 523 مترمربع زیربنا در ۳ طبقه، با  ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبارو با مشارکت 2 میلیارد تومانی سازمان آب و نیروی ایران، توسط مقامات کشوری افتتاحشد.

 

در پایان این مراسم، با اهدا لوح سپاس از زحمات خیرین نیکوکار مدرسه ساز و عوامل اجرایی این پروژه قدردانی شد


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

نظرات این مطلب :

نام شما
ایمیل شما


پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد را وارد کنید

معرفی طرح های مشارکت

اتصال به درگاه

جشنواره ها